Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Historia Szkoły Podstawowej w Kucharach
Według przekazu mieszkańców Szkoła Podstawowa w Kucharach powstała z inicjatywy koła łowieckiego, najprawdopodobniej przed II wojną światową. Niestety zapiski w kronice szkolnej pojawiły się dopiero w 1959 roku po przybudowaniu do ówczesnego bardzo małego budynku szkoły nowych klasopracowni. W czasie kiedy szkoła nie dysponowała odpowiednią ilością sal lekcyjnych, uczniowie pobierali naukę w wynajętych mieszkaniach tutejszych gospodarzy. Według zapisków w kronice szkolnej dobudowa szkoły była przeprowadzana w większości przez rodziców uczniów uczęszczających do szkoły, którzy zawiązali Komitet Budowy Szkoły.
Do roku 1965 Szkoła Podstawowa w Kucharach była siedmioklasowa, a następnie ośmioklasowa. W latach 60-tych i 70-tych klasy były bardzo liczne. Do 1973 roku do Szkoły Podstawowej w Kucharach uczęszczały również dzieci z pobliskiego Państwowego Domu Dziecka w Kłobukowicach. Pod koniec lat 80-tych w szkole rozpoczęły się zmiany organizacyjne, obecnie w placówce uczą się dzieci w oddziale przedszkolnym oraz uczniowie klas I-III, którzy następnie kontynuują naukę w Zespole Szkół w Mstowie. Obecnie Szkoła Podstawowa w Kucharach jest najmniejszą jednostką organizacyjną w Gminie Mstów.
Przez wiele lat szkołą zarządzali różni dyrektorzy i kierownicy. Obecnie szkoła w Kucharach jest szkołą filialną Szkoły Podstawowej w Mstowie, a kierownikiem szkoły jest pani Małgorzata Porębińska-Niesmaczny.
W placówce w Kucharach pracowali również nauczyciele uczący później w Szkole Podstawowej w Mstowie.
Szkoła może poszczycić się absolwentami, którzy po ukończeniu studiów wyższych zdobyli dyplomy w zakresie m.in. medycyny, prawa, pedagogiki i inżynierii.